• Přestat najednou versus postupné omezování

  Nezáleží na tom, zda se rozhodnete, že přestanete ihned, nebo pozvolna s postupem času omezíte počet vykouřených cigaret: pokud vám daný způsob vyhovuje, jste na cestěk vítězství. Zde jsou klady a zápory obou metod...

  Klady

  Přestanete-li kouřit úplně, pocítíte zdravotní pozitiva odvykání kouření rychleji. Pouhých 20 minut po vaší poslední cigaretě se krevní tlak a srdeční tep vrátí zpět do normálu. Za dalších 72 hodin byste na sobě měli pozorovat, že se vám zlepšilo dýchání, máte více energie, a po 2 až 12 týdnech se zlepší váš krevní oběh.

  Pokud se rozhodnete, že již nechcete kouřit, znamená to, že musíte zlikvidovat vše, co ke kouření potřebujete. Zbavte se popelníků a vyhoďte všechny zapalovače. Naštěstí i zde platí přísloví „sejde z očí, sejde z mysli“. Redukujte pokušení na minimum.

  Skutečnost, že si nesmíte zapálit neznamená, že musíte zažít abstinenční příznaky po nikotinu. Nezapomeňte, že za to, že na cigaretách vzniká závislost, může nikotin, ovšem tabák je tou jejich složkou, která se pojí
  s hlavními zdravotními riziky. Přípravky náhradní nikotinové terapie (NTN), jako jsou léčivé žvýkací gumy či transdermální náplasti NICORETTE®, jsou navrženy tak, aby vám poskytovaly kontrolovanou dávku nikotinu a snižovaly zdravotní rizika spojená s kouřením tabáku. Studie prokázaly*, že u kuřáků, kteří využívají přípravky NTN, je dvakrát vyšší pravděpodobnost úspěšného odvyknutí než u kuřáků, kteří spoléhají pouze na svoji silnou vůli.

  Zápory

  Pomalé snižování počtu vykouřených cigaret může být dobrým způsobem, jak přestat, tedy pokud skutečně s kouřením skončíte. Jakmile se dostanete na dvě cigarety denně, může být velice snadné si říci „No, tak to se mi docela podařilo, tady bych mohl zůstat“ a s odvykáním nikdy neskončit. Pokud se tak stane, pomůže vám zbavit se návyku na nikotin, pokud cigarety nahradíte některým z léčivých přípravků NICORETTE®, ale přitom své odvykání nepřerušíte.

  Pomalé omezování znamená, že si stále do jisté míry poškozujete zdraví a vzhled a že se váš příjem mění
  v cigaretový dým. Postarejte se o to, aby vaše snaha neuvízla na mrtvém bodě: každý týden si řekněte, že počet cigaret omezíte ještě více. Budete-li mít produkty NTN po ruce, bude to snazší.

  Co kdybyste tedy navštívili náš vyhledávač řešení a našli díky němu produkt, který může být pro vás ten pravý, ať už pouze omezujete počet vykouřených cigaret nebo přestáváte nadobro?

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  * Tønnesen P, Lauri H, Perfekt R, et al.: Efficacy of a nicotine mouth spray in smoking cessation: a randomised, double-blind trial. Eur Respir J. 2012 Sep;40(3):548-54.