• Mýty o odvykání

  Když přestanete kouřit, přiberete na váze, nikotin je škodlivý nebo NTN je dražší než cigarety... Existuje mnoho mýtů spojených s tím, co se stane, když přestanete kouřit. Pojďme si nyní tyto mýty vyvrátit jednou provždy.

  Pokud cigarety nahradíte náhradní nikotinovou terapií (NTN), přiberete na váze.

  Obava z toho, že pokud přestanete kouřit, přiberete, je velice běžná. Něco pravdy na tomto tvrzení ale přeci jen je: kouření zrychluje metabolismus a do jisté míry potlačuje chuť jíst.

  Hlavním důvodem toho je nikotin v cigaretách – a proto se náhradní nikotinová terapie (NTN) tak hodí! NTN je navržena tak, aby vám poskytla kontrolovanou dávku nikotinu a zároveň vám pomohla přestat kouřit.

  Je důležité si zapamatovat, že v průběhu odvykání vás jídlo může lákat více i z jiných důvodů. Některým lidem chybí pohyb rukou, který si spojují s kouřením, takže je to svádí sahat do krabice se sušenkami častěji.

   

  Nikotin škodí zdraví

  Někteří lidé mají obavu, že pomoc s odvykáním, kterou představují přípravky náhradní nikotinové léčby, je pro jejich zdraví stejně špatná jako cigarety samotné. Toto ale v žádném případě není pravda – pro vaše zdraví není škodlivý nikotin obsažený v cigaretách, ale ostatní škodlivé chemické látky v cigaretovém kouři jako dehet
  a oxid uhelnatý. Právě ty mohou způsobovat zdravotní problémy, jako jsou srdeční onemocnění či rakovina plic. Nikotin je tím, co způsobuje závislost na kouření, o níž si můžete více přečíst zde. Budete-li využívat náhradní nikotinovou léčbu, budete díky kontrolované dávce nikotinu schopni omezit své kouření, a tak i snížit rizika spojená s vdechováním tabákového kouře.

  Pomocí náhradní nikotinové terapie lze kouření „vyléčit“

  Není to pravda. Náhražky nikotinu vás kuřáckého zlozvyku nezbaví. Náhradní nikotinová terapie neudělá přes noc  z těžkého kuřáka naprostého nekuřáka. Jejím přínosem je však to, že vám značně pomůže a usnadní odvykání. Odvyknout si kouřit bude přesto vyžadovat sílu vůle a snahu, o tom není pochyb. Ovšem použijete-li ústní sprej například NICORETTE® Spray 1mg/dávka , jenž vás rychle zbaví chuti na cigaretu, dvojnásobně zvýšíte svoje šance, že přestanete kouřit. Díky transdermální náplasti nebo žvýkací gumě NICORETTE®, které účinkují jako náhrada nikotinu, budete mít ty zrádné chutě pod kontrolou, takže všechno to přemáhání a úsilí nepřijde vniveč.

  Náhradní nikotinová terapie je dražší než kouření

  Ano, náhradní nikotinová terapie něco stojí, ale je dražší nežli kouření? To je vysoce nepravděpodobné!

  Mnoho lidí si ani plně neuvědomuje, kolik je jejich kuřácký zlozvyk stojí. Když si spočítáte, kolik prokouříte za deset let, výše této částky vám nejspíš vyrazí dech! Průměrný kuřák za cigarety utratí zhruba 80 korun denně, což znamená téměř 30 000 korun ročně. Pokud tedy jen na tři měsíce omezíte počet vykouřených cigaret, můžete jako průměrný kuřák ušetřit až 7 500 korun. A za to už pořídíte leccos hezkého!


  Balení některých výrobků NTN může být dražší než krabička cigaret, z dlouhodobé perspektivy za ně dohromady zaplatíte podstatně méně, než byste zaplatili za cigarety. Náhradní nikotinová terapie je navržena tak, aby vám pomohla definitivně se vzdát nikotinu, takže náklady s ní spojené jsou pouze krátkodobé. Jen pomyslete, kolik peněz vám to přinese z dlouhodobého hlediska... Zde si můžete spočítat, kolik by vás váš zlozvyk mohl stát peněz.