• Jak se vypořádat s kuřáky ve svém okolí

  Když začnete odvykat kouření, je těžké vyvarovat se pokušení a starých návyků – obzvláště když máte být ve společnosti lidí, se kterými jste kouřívali. Tyto tipy vám pomohou zbavit se své závislosti – aniž byste se během odvykání museli přestat stýkat se všemi svými přáteli.

  Změna situace

  Pokud máte přátele, se kterými jste chodívali na cigaretku, přijít na to, jak přestat kouřit, aniž byste je museli přestat vídat, bývá složité. Co kdybyste ale navrhli změnu situace, tedy na takovou, kde se vše netočí kolem cigaret? Pokud páteční dýchánky s přáteli zpravidla spočívaly v tom, že jste si v místním baru dali skleničku vína a cigaretu, možná by mohlo být lepší, kdybyste si zašli na večeři a do kina, nebo někdy v průběhu dne vyrazili na procházku či třeba zašli na výstavu. Pokud v práci pauza na cigaretu představovala příležitost si dobře popovídat s kolegou, pak je můžete požádat, zda by s vámi každý týden nezašli na kávu nebo oběd. Odvykání kouření neznamená, že nesmíte do společnosti – jen vyžaduje trochu představivosti a flexibility. A také může znamenat, že během odvykání objevíte něco nového – a to je bonus!

  Buďte připraveni

  Chcete přestat kouřit, ale nechcete se úplně izolovat a přijít o veškerou zábavu. To, že se nějakou dobu během odvykání budete vyhýbat určitým místům a situacím je zcela pochopitelné. Je také možné, že bude nutné odmítnout některá pozvání do společnosti, tedy do doby, než pomine vaše touha po cigaretě. Existují však pozvání, která jednoduše nechcete odmítnout: narozeninová oslava nebo důležitá pracovní schůzka. Ale vy ani nemusíte – stačí, abyste byli připravení. Budete-li mít u sebe vhodnou nikotinovou náhražku cigaret, bude snazší nepodlehnout nutkání, pokud začne být příliš silné. Můžete sáhnout po transdermální náplasti NICORETTE® invisipatch, která zajišťuje plynulé uvolňování nikotinu po dobu 16 hodin. Máte-li strach, jak se vypořádáte s chutí na cigaretu během dne mimo domov, vězte, že stačí si náplast aplikovat hned ráno – je to skvělé řešení, pokud se chystáte někam, kde potřebujete použít něco diskrétního.

  Obklopte se podporou

  Většina lidí si moc dobře uvědomuje, že přestat kouřit je 100% dobrá věc! A lidé také chápou, že přestat kouřit je dost náročný počin, jenž vyžaduje obrovsky silnou vůli. A proto vás většina ve vašem úsilí bude podporovat. Může se však tu a tam vyskytnout někdo, kdo vás nepodpoří; možná se najde i člověk, který vám bude nabízet cigaretu. „Ale no tak, jedna ti neublíží!“ Ale i jedna ublíží! Jedna totiž může snadno vést ke dvěma, třem, čtyřem... Vysvětlete, že přestat kouřit je pro vás velice důležité. Pokud odmítnou změnit svůj postoj, možná pomůže, pokud se těmto lidem budete nějakou dobu vyhýbat. Najdete ohromné množství lidí, kteří vás budou ve vašem úsilí podporovat a pomáhat vám, abyste přestali kouřit.

  Posilování motivace

  Pravidlem číslo jedna při odvykání je zaměřit se na pozitiva. Ano, může se vám zdát, že přestat je hrozně obtížné – pomyslete však jen na všechny ty peníze, které ušetříte, protože si už nebudete kupovat cigarety, jak moc se vám zlepší zdravotní stav a pleť, a jak šťastní budou vaši blízcí, až se svého zlozvyku zbavíte. Neustále si tato pozitiva připomínejte – dejte si na stůl lísteček, na ledničku si připevněte seznam, nebo třeba i obrázek vaší vysněné dovolené, kterou si budete jednoho dne moci dovolit, aby vám každý den připomínaly váš cíl. Budete-li se neustále na tyto věci zaměřovat, neztratíte motivaci, což se vám bude náramně hodit ve chvíli, kdy bude zapotřebí během pauzy říci kolegům „ne“, nebo až se půjdete o víkendu rozšoupnout. Zjistěte více
  o nabídce přípravků NICORETTE® , jež jsou tu, aby vám pomohly být připraveni.