• Jak pomoci našim milovaným

  Přestat kouřit je obtížné, ale podpořit někoho, kdo se snaží přestat kouřit, také není jednoduché. Zde je několik nápadů, jak můžete vašim blízkým pomoci přestat kouřit a vidět výhody spojené s tím, když nadobro odloží cigarety

  Vytvářejte si pozitivní popudy

  Je naší přirozeností, že chceme být za svoji námahu a úsilí odměněni. Hlavní odměnou za to, že přestanete kouřit, pro vás samozřejmě bude, že vaši blízcí budou zdravější, spokojenější a bohatší. Je však dobrý nápad k tomu něco přidat. Domluvte se, že pokud váš blízký přestane na týden kouřit, uvaříte mu výtečnou večeři. Pokud nebude kouřit měsíc, pozvete ho do restaurace. Také si můžete založit speciální kasičku, do které budete oba ukládat peníze, které by se jinak utratily za cigarety, a slibte, že pokud váš milovaný přestane kouřit nadobro, koupíte mu veliký dárek.

  Vyhýbejte se pokušení

  Večery s přáteli nebo partnerem jste měli vždycky rádi, a proto je snadné si myslet, že to je jediný způsob, jak můžete společně relaxovat. Je ale možné, že abyste někomu pomohli přestat kouřit, bude nutné změnit některé své společenské návyky. Zkuste se zamyslet nad místy, kde byste se mohli setkávat, nad místy, kde nebudou stará lákadla, která podporovala jejich návyk, jako třeba společnost ostatních lidí, kteří si cigaretu dopřejí jen ve společnosti. Co kdybyste si zašli do kina, na procházku do přírody nebo třeba vyrazili na výstavu? Pomůžete tak svým milovaným vyhnout se pokušení a přitom budete dělat něco nového. Nezapomeňte lákadla odstranit i doma; postarejte se o to, že popelníky a zapalovače zmizí z vaší domácnosti.

  Nebraňte se mizerným náladám

  Když přestáváte kouřit, děje se velké množství dobrých věcí. Z krátkodobého hlediska se však ti, kdo přestávají kouřit, potýkají s mnoha problémy. Odvykání vystaví jejich trpělivost a vůli velké zkoušce, což s sebou může přinášet změny nálad. Připusťte, že to může být těžké, a že nálady vašeho přítele nebo partnera mohou být nějakou dobu jako na houpačce. Buďte chápaví a motivujte je tím, že jim budete připomínat všechna pozitiva spojená s odvyknutím kouření a (v rámci rozumných mezí!) je nechte, ať jsou protivní a dopřejte jim klid, pokud jsou nervóznější více, než je u nich běžné.

  Dávejte najevo svoji podporu

  Když se váš milovaný blízký člověk rozhodne přestat kouřit, mění svůj životní styl k lepšímu – proč je tedy neinspirovat k tomu, aby vytrvali? Můžete je překvapit nějakým dárkem, aby zůstali motivovaní. Nejenže jim tak dáváte najevo, že je v jejich záměru přestat kouřit podporujete, ale zároveň tím poskytnete něco, k čemu se mohou propracovat.

  Nesuďte

  Samozřejmě si přejete, aby váš milovaný partner přestal kouřit. A během odvykání mu chcete být 100% oporou. Dávejte si však pozor, aby se vaše podpora nezvrhla v panovačné kontrolování. Pokud váš partner čas od času podlehne svodům svého návyku a zapálí si jednu cigaretu, nesuďte ho, ani mu to nevyčítejte. Uznejte, že odvykání je běh na dlouhou trať, a prostě slibte, že budete na každém kroku stát po jejich boku.