Odvykání od nikotinu - co očekávat

Obecné otázky

Jaká je účinnost a bezpečnost výrobků Nicorette®?

Více než 130 klinických studií potvrzuje účinnost a bezpečnost náhradní nikotinové terapie (NNT) Nicorette®. Používáním našich výrobků se tvé šance na úspěšné odvykání kouření zdvojnásobí oproti pouhé vůli*.

Co se děje s tvým tělem, když používáš Nicorette®?

Nikotin v produktech náhradní nikotinové terapie (NNT) jako je Nicorette®, se vstřebává kůží nebo slinami. Výsledkem je zmírnění touhy po nikotinu a abstinenčních příznaků. Přípravek z řady Nicorette® ti pomůže kontrolovat touhu kouřit, abys mohl postupně snižovat příjem nikotinu a odvykat.
Nicorette® ti usnadní odvykání kouření. Používáním našich výrobků se tvé šance na úspěšné odvykání kouření zdvojnásobí ve srovnání s pouhou vůlí.*

*NICORETTE® monotherapy doubles the rate of cessation compared with placebo. Garvey AJ, et al. Effects of nicotine gum dose by level of nicotine dependence. Nicotine Tob Res 2000; 2:53–63. US Department of Health and Human Services. Clinical Practice Guideline. Treating tobacco use and dependence: 2008 Update. Public Health Service, May 2008. Sachs DP, et al. Effectiveness of a 16-hour transdermal nicotine patch in a medical practice setting, without intensive group counselling. Arch Intern Med 1993; 153:1881–1890.

Proč mě při používání přípravku Nicorette® škrábe v krku?

Pokud jsi zvyklý na nikotin z cigaret, není tento škrábavý pocit nic neobvyklého. Při kouření cigaret se nikotin vstřebává plícemi. Při používání výrobků Nicorette® vstřebáváš nikotin prostřednictvím sliznice ústní dutiny nebo kůže. Protože se jedná o nový způsob vstřebávání nikotinu, může to vést k podráždění tvého hltanu. Po nějaké době by měl pocit škrábání ustoupit.

Je nebezpečné, pokud budu přípravek Nicorette® používat déle než tři měsíce?

Výrobky Nicorette® pomáhají snižovat touhu po nikotinu a abstinenční příznaky při odvykání kouření. Ve většině případů je užívání našich výrobků po dobu tří měsíců dostatečnou dobou k tomu, abys mohl přestat kouřit jednou provždy. Pokud však budeš chtít přípravky Nicorette® užívat déle, měl by ses nejprve poradit se svým lékařem. Je důležité uvědomit si, že terapeutický nikotin není karcinogenní ani škodlivý pro kardiovaskulární systém. Zdravotní poškození z kouření je způsobeno škodlivinami z cigaretového kouře.

Kde mohu koupit produkty Nicorette®?

Produkty Nicorette® jsou k dostání jak online, tak v kamenných lékárnách. Například zde.

Mohu používat více lékových forem z řady Nicorette® najednou?

Ano, v některých případech můžeš vyzkoušet kombinovanou terapii od Nicorette®

Kombinovaná terapie od Nicorette® je určena všem, kteří odvykají, přesto občas během dne zažívají nezvladatelnou touhu po cigaretě.

Kontroluj touhu na cigaretu po dobu 16 hodin pomocí náplasti, při náhlé a nezvladatelné touze použij 2miligramové žvýkačky Nicorette® Gum nebo Nicorette® orální sprej.

Mohu používat produkty Nicorette®, pokud jsem diabetik?

Ano, výrobky Nicorette® můžeš používat, pokud jsi diabetik. Když však začneš používat přípravek Nicorette®, měl by sis častěji sledovat hladinu cukru v krvi, protože se může změnit tvá potřeba inzulínu nebo léků. Naše výrobky jsou bez cukru (neobsahují sacharózu) a obsahují sladidla sukralózu a acesulfam draselný (známý také jako acesulfam K). Určitě se však nejprve poraď se svým lékařem, než začneš produkty Nicorette® používat.

Mohu užívat produkty Nicorette® během těhotenství a kojení?

Obecně se užívání náhradní nikotinové terapie během těhotenství nedoporučuje.

Kouření může velmi vážně poškodit plod nebo kojence, a proto je doporučeno v těhotenství nebo v období kojení přestat kouřit, pokud možno bez použití přípravků obsahujících nikotin. Nikotin se vylučuje do mateřského mléka v množství, která mohou být pro kojence škodlivá. V období kojení Nicorette® produkty nepoužívej.
Nedokážeš-li přestat kouřit bez přípravků obsahujících nikotin, používej přípravky Nicorette® pouze po poradě s lékařem. Pokud ti produkty Nicorette® byly doporučeny ošetřujícím lékařem, nepoužívej je během dvou hodin před kojením, ale co nejdříve po kojení. Snížíš tím množství nikotinu v mateřském mléce.

V těhotenství a v období kojení se nesmí používat kombinovaná terapie (užívání léčivých žvýkacích gum Nicorette® Gum nebo Orálního spreje Nicorette® v kombinaci s transdermální náplastí Nicorette® invisipatch).

Pokud jsi kuřák a plánuješ založit rodinu, měl/a bys znát tato fakta o kouření a NNT.

Otázky týkající se výrobku

Zvyšuje žvýkání léčivých žvýkacích gum Nicorette® Gum riziko vzniku zubního kazu?

Ne, léčivé žvýkací gumy Nicorette® Gum neobsahují cukr a nepodporují vznik zubního kazu.

Co mám dělat, když přestane fungovat tryska u orálního spreje Nicorette Spray 1 mg/dávka?

To se může stát, pokud jsi orální sprej Nicorette® Spray 1 mg/dávka již nějakou dobu nepoužil. Naplň trysku spreje tak, že ji namíříš do kapesníku a podrž ji stisknutou, dokud se neobjeví jemná mlha.

Možná bude třeba silněji přitlačit na horní část dávkovače nebo zkontrolovat, zda není dávkovač prázdný. Orální sprej Nicorette® Spray 1 mg/dávka obsahuje přibližně 150 vstřiků.

Co mám dělat, když z trysky orálního spreje Nicorette® Spray 1 mg/dávka vychází spíše souvislý proud tekutiny, než aerosol?

Orální sprej Nicorette® Spray 1 mg/dávka by měl být správně naplněn, aby se dal účinně používat. Pokud používáš přípravek poprvé nebo pokud jsi jej nepoužil 2 dny, bude pravděpodobně potřeba trysku aplikátoru znovu naplnit. To můžeš udělat tak, že namíříš rozprašovač bezpečně směrem od sebe a ukazováčkem několikrát pevně stiskneš horní část dávkovače, dokud se neobjeví jemný aerosol.

Může být škytavka vedlejším účinkem přípravku orální sprej Nicorette® Spray 1 mg/dávka?

U některých lidí se po použití přípravku orální sprej Nicorette® Spray 1 mg/dávka může vyskytnout škytavka, ale není to nic, čeho by ses měl obávat. Škytavka je obvykle mírná a nemá vliv na další užívání přípravku. Pokud se škytavka zhorší, obrať se na svého lékaře.

Obsahuje přípravek orální sprej Nicorette® Spray 1 mg/dávka alkohol?

Přípravek orální sprej Nicorette® Spray 1 mg/dávka obsahuje velmi malé množství alkoholu, méně než 100 mg/ml ve spreji.
Pokud nemůžeš konzumovat alkohol, měl by ses poradit se svým lékařem, který ti poradí, jaký přípravek použít. Náš sortiment obsahuje řadu dalších lékových forem, které mohou být pro tebe vhodnější.

Musím transdermální náplast Nicorette® invisipatch při určitých činnostech odstranit?

Transdermální náplast Nicorette®invisipatch nemusíš odstraňovat při krátkém sprchování nebo koupeli. Nemusíš ji odstraňovat ani při pobytu na slunci.

Transdermální náplast Nicorette® invisipatch bys naopak měl sejmout během všech sportovních aktivit, u kterých se silně potíš, máš výrazně zvýšenou tepovou frekvenci a/nebo zvýšenou tělesnou teplotu.

Otázky týkající se nikotinu

Způsobuje nikotin rakovinu nebo kardiovaskulární onemocnění?

Kardiovaskulární onemocnění nebo rakovinu mohou způsobit toxiny obsažené v cigaretovém kouři, nikoliv nikotin. Snížení rizika vzniku těchto onemocnění patří k mnoha výhodám zanechání kouření. Zdravotní přínosy odvykání

Může nikotin způsobit zbarvení prstů a zubů?

Nikoliv. Nažloutlé zabarvení prstů a zubů způsobuje dehet obsažený v cigaretovém kouři.