Rzucanie palenia porady

Tipy, jak přestat kouřit

Chápeme, že odvykání kouření je jednou z největších výzev, kterým budeš muset kdy čelit. Tyto tipy ti pomohou udržet si motivaci. Navíc ti poskytnou způsoby, jak změnit své chování, abys mohl přestat kouřit jednou provždy.

 • Tip 1: Stanov si datum, kdy přestaneš kouřit.
  Zvol si datum, kdy chceš přestat kouřit, a dodrž ho. Je to skvělý způsob, jak se psychicky připravit na to, že přestaneš kouřit.
 • Tip 2: Připrav si to písemně.
  Napiš si seznam důvodů, proč chceš přestat kouřit, a dej si ho někam, kde ho budeš mít na očích. Tento seznam ti může pomoci v těžkých chvílích, kdy tvé odhodlání slábne.
 • Tip 3: Přestaň kouřit s přítelem.
  Přestaň kouřit s přítelem. Americká studie z roku 2008 zjistila, že kuřáci, jejichž přátelé přestali kouřit, měli o 36 % větší pravděpodobnost, že sami přestanou, zatímco kuřáci, jejichž přátelé nepřestali kouřit, měli o 34 % menší pravděpodobnost, že budou kouřit také. Pokud chceš ve svém poslání uspět, vezmi si k ruce kamaráda, který chce také přestat kouřit. Můžete se vzájemně motivovat a budete vědět, že v tom nejste sami.
 • Tip 4: Ušetřené peníze za cigarety použij pro své vlastní potěšení.
  1 týden bez cigaret = až 300 korun na Nicorette® * Odvykej s Nicorette® a vytrvej! Počáteční investice se ti rozhodně vyplatí. Až ukončíš terapii, můžeš začít šetřit třeba na pořádnou dovolenou. Kam se za naspořené peníze vydáš, je jen na tobě.

  *Při kouření 10 cigaret denně

 • Tip 5: Obklop se podporou.
  Lidé chápou, že zanechat kouření je opravdovou výzvou a vyžaduje velkou vůli. Obklop se proto jejich pozitivními slovy.
 • Tip 6: Zjisti, co v tobě vyvolává touhu po cigaretě.
  Posiluj svou vůli tím, že omezíš nebo vynecháš spouštěče, které si běžně spojuješ s kouřením, jako je pití alkoholu, kávy nebo čaje.
 • Tip 7: Zaměstnej se, abys odolal nutkání kouřit.
  Kdykoli pocítíš nutkání kouřit, odolej mu tím, že se budeš něčím zabývat. Vytvoř si seznam pětiminutových strategií, co dělat, když tě přepadne chuť na cigaretu, například jít na procházku, zavolat kamarádovi nebo vypít sklenici vody.
 • Tip 8: Vypořádej se se stresem.
  Fyzická aktivita je skvělým způsobem, jak se vypořádat se stresem spojeným s odvykáním kouření a touhou po cigaretě. Choď pěšky, běhej, plav nebo se věnuj nějaké nové aktivitě. Tvá kapacita plic se zlepší až o 10 %, a to devět měsíců poté, co přestaneš kouřit. Budeš schopen zvládnout víc.
 • Tip 9: Zdravě se stravuj.
  Chuť na cigaretu může být zaměněna za návaly hladu. Pro tyto chvíle měj po ruce ovoce, zeleninu a další zdravé potraviny.
 • Tip 10: Zkus náhradní nikotinovou terapii (NNT).
  Nicorette® nabízí řadu přípravků NNT, které ti pomohou vypořádat se s chutí na cigaretu a s příznaky odvykání nikotinu. Používáním Nicorette® zdvojnásobíš své šance na úspěšné odvykání ve srovnání s pouhou vůlí.
 • Tip 11: Nevzdávej to na první překážce.
  Psychologové zjistili, že lidé vytrvají při řešení problémů déle, když jim někdo řekne, že jsou těžké. Přestat kouřit může být jedna z nejtěžších věcí, kterou kdy uděláš. Tvá vytrvalost ti však pomůže uspět, i když se občas vrátíš ke kouření.
 • Tip 12: Odměň se.
  Dopřej si odměnu za každý milník při plnění svých cílů. Vytvoř si smysluplné odměny, například si kup něco hezkého.
 • Tip 13: Zaměř se na pozitiva.
  Mysli na všechna pozitiva nekuřáckého života, například na to, že jsi celkově zdravější a máš více energie, lepší pleť, bělejší zuby a lepší chuť a čich. Čím méně budeš myslet na kouření, tím snazší bude zůstat nekuřákem.
 • Tip 14: Najdi si nové způsoby relaxace.
  Pomoz si od kouření tím, že si najdeš nové způsoby relaxace, například hluboké dýchání, lehké cvičení nebo čtení.
 • Tip 15: Naplánuj si oslavu “výročí nekouření”.
  Přestat kouřit není snadný úkol - ale pokud do toho dáš všechno a zůstaneš motivovaný, podaří se ti to. Jestli tohle není záminka pro oslavu, pak už nevíme, co to je.

  Proč neslíbit rodině a přátelům oslavu ročního výročí nekouření? Bude to další pozitivní cíl a důvod k udržení motivace a také skvělý způsob, jak se o svůj úspěch podělit se svými blízkými.
Najdi pro sebe ten správný produkt

Najdi pro sebe ten správný produkt

Odpověz na pár krátkých otázek a najdi pro sebe ten správný produkt.

Zapisování cílů a odměňování se

Zapisování cílů a odměňování se

Odměňuj se, když dosáhneš milníků při odvykání, a připrav se na úspěch.