Jak pomóc rzucić palenie rodzinie lub znajomym

Jak pomoci svým blízkým přestat kouřit

Pokud se někdo z tvých známých snaží přestat kouřit, bude potřebovat veškerou pomoc od přátel, rodiny a kolegů v práci. Pokud jsi ochotný, můžeš pro ně udělat skutečně hodně.

K tomu, abys někomu, koho znáš, pomohl přestat kouřit, můžeš použít tyto jednoduché strategie.

 • Zjisti fakta
  Porozumění tomu, proč je pro tvého blízkého důležité přestat kouřit, a poskytnutí správné rady, může být velmi užitečné. Začít můžeš na těchto webových stránkách - najdeš zde mnoho informací, které ti pomohou zorientovat se ve všech otázkách spojených s odvykáním kouření.
 • Naslouchej jim
  Možná to zní jako samozřejmost, ale při podpoře člověka, který přestává kouřit, je klíčové naslouchat. Pokud dokážeš být chápavým uchem pro jejich starosti, chutě a stresy, lépe pochopíš jejich situaci, ale také se budeš cítit lépe, protože se o to podělí, a bude méně pravděpodobné, že podlehnou pokušení.
 • Odveď jejich pozornost
  Jednou z nejužitečnějších strategií pro odvykání kouření může být prostě na kouření nemyslet. Tím, že odvedeš jejich myšlenky od chutě na cigaretu, jim prokážeš skutečnou službu. Něco tak jednoduchého, jako je šálek čaje, zajímavý článek v časopise nebo procházka se psem, jim může pomoci překonat touhu.
 • Změna činností a nastavení
  Pokud víš, že tvůj přítel bude mít pravděpodobně chuť na cigaretu v restauraci, navrhni mu raději nekuřácké prostředí. Pokus se navrhnout alternativy k činnostem, které byly dříve spojeny s kouřením.
 • Nemluv pokaždé o tom, že přestává kouřit
  Ačkoli je lákavé mluvit o odvykání kouření stále dokola, může to být kontraproduktivní. Odvykající se cítí obtěžován a hledá útěchu v cigaretě. Neustálé mluvení o kouření je pro odvykajícího neustálou připomínkou a mohlo by být nepříjemné. Místo toho se snaž zůstat pozitivní a povzbuzující.
 • Odměň je
  Klíčem k úspěšnému odvykání kouření může být pozitivní povzbuzení. Možná si stanovte řadu cílů s přidruženými odměnami, které se s každým dosaženým cílem zvyšují. Za jeden týden nekouření tvůj blízký dostane výlet do kina a za měsíc masáž. Po jednom roce nekouření ho pozveš na večeři v pětihvězdičkové restauraci.
 • Podpoř zdravá rozhodnutí
  Snaž se povzbudit osoby, které přestaly kouřit, aby vyrazily ven a začaly si užívat nově nabité energie. Pokud si osvojí zdravější životní styl, budou se pravděpodobně cítit lépe a je méně pravděpodobné, že znovu začnou kouřit.
Vytvoření podpůrné skupiny

Vytvoření podpůrné skupiny

Morální podpora je v těžkých chvílích zásadní. Přečti si, jak vytvořit podpůrnou skupinu, která ti pomůže úspěšně přestat kouřit.

Jak se vypořádat s chutí na cigaretu

Jak se vypořádat s chutí na cigaretu

Prvním krokem k tomu, aby ses naučil, jak se vypořádat s touhou po cigaretě je, zjistit příčiny této touhy.