Metody rzucenia palenia - samemu lub ze znajomym

Přestat kouřit sám nebo s přítelem

Každý má svůj vlastní způsob, jak přestat kouřit. Někdo se do toho raději pouští sám, jiný dává přednost podpoře přítele. Neexistuje žádný správný způsob, jak přestat kouřit. Při odvykání kouření samostatně nebo s přítelem zvaž tyto body.

Přestat kouřit sám

Přinutit se přestat kouřit můžeš jen ty sám. Pokusit se o to společně je sice fajn, ale nakonec jsi to ty, kdo musí vydržet.

 • Není třeba dělat kompromisy
  Můžeš dělat, co ti vyhovuje. Poslední věc, kterou potřebuješ, když se snažíš přestat kouřit, je starat se o ostatní lidi. Samostatné odvykání ti umožní být sobecký (v dobrém slova smyslu) a soustředit se na svůj vlastní plán odvykání.
 • Vyber si svou podporu
  Můžeš si vybrat, kteří přátelé, rodina a kolegové v práci ti mohou nabídnout nejlepší podporu během tvé cesty k životu bez kouření.

Přestat kouřit s přítelem

Někdy potřebuješ druhého, aby ti pomohl překonat těžší chvíle. Odvykání kouření může být obtížná cesta, a jak se říká: “Společný problém je poloviční problém”.

 • Zaručená podpora
  Kamarád, který přestal kouřit, pravděpodobněji lépe pochopí, čím procházíš, než tvůj partner nebo přátelé, kteří nekouří. Tvůj kamarád bude procházet stejnými emocemi, chutí a obtížemi, takže budeš mít podporu, když ji budeš potřebovat.
 • Pomáhat druhým může být jednodušší
  Tím, že přestaneš kouřit s kamarádem, pomáháš někomu jinému dosáhnout jeho nekuřáckého cíle, což může být skvělá motivace.
 • Méně pokušení
  Pokud tvůj kamarád přestane kouřit, je méně pravděpodobné, že až ho uvidíš, budeš si ho spojovat s kouřením. Přestanete se tak se navzájem pokoušet k dalšímu kouření.
Vytvoření podpůrné skupiny

Vytvoření podpůrné skupiny

Morální podpora je v těžkých chvílích zásadní. Přečti si, jak vytvořit podpůrnou skupinu, která ti pomůže úspěšně přestat kouřit.

Jak se vypořádat s chutí na cigaretu

Jak se vypořádat s chutí na cigaretu

Prvním krokem k tomu, aby ses naučil, jak se vypořádat s touhou po cigaretě je, zjistit příčiny této touhy.