Palenie w ciąży skutki

Plodnost, těhotenství a kojení

Pokud jsi kuřák a plánuješ rodinu nebo jsi těhotná, měla bys vědět, že chemické látky obsažené v cigaretovém kouři mají nepříznivé účinky na sexuální zdraví, plodnost a plod.

Pokud jsi kuřačka, která je těhotná a chce přestat kouřit, je to skvělá zpráva. Jakmile přestaneš kouřit, zvýšíš své šance na zdravější těhotenství. Také bys měla vědět o náhradní nikotinové terapii (NNT) - jak v těhotenství, tak při kojení, aby ses mohla rozhodnout, zda přestat kouřit.

Muži a plodnost

Kouření je přímo zodpovědné za poruchy erekce a zvyšuje riziko impotence o 27% (dokonce i u mladých lidí), protože chemické látky obsažené v cigaretovém kouři snižují krevní tlak. Dokonce i při mírném kouření ovlivňuje nikotin a oxid uhelnatý schopnost erekce.

Cigaretový kouř zpomaluje vylučování testosteronu, což způsobuje pokles libida. Rovněž spermií je méně a jsou méně pohyblivé, takže se snižuje plodnost. Kouření také poškozuje DNA spermií, což zvyšuje riziko komplikací během těhotenství a vrozených vad.

Ženy a plodnost

Kouření způsobuje hormonální změny a snižuje plodnost přibližně o třetinu. Kuřačkám trvá v průměru dvakrát déle než nekuřačkám, než počnou dítě.

Kouření při užívání antikoncepčních pilulek podporuje tvorbu sraženin, poškozuje a zužuje stěny cév a výrazně zvyšuje riziko kardiovaskulárních komplikací - dokonce i mrtvice.

Cigarety někdy narušují menstruační cyklus žen, který je nepravidelný a bolestivý.

Těhotenství

Kouření může negativně ovlivňovat těhotenství, díky:

  • Jedovatým chemickým látkám obsaženým v cigaretovém kouři, které přecházejí z matky na dítě.
  • Cigaretovému kouři, který omezuje množství kyslíku, které se dostává k dítěti.
  • Zvýšenému riziku vrozených vad, jako je rozštěp rtu nebo vady končetin.

Dobrou zprávou je, že zanechat kouření v jakékoli fázi těhotenství je prospěšné. Pozitivní účinky zanechání kouření se projeví již 20 minut po poslední cigaretě. Takže v okamžiku, kdy přestaneš kouřit, začneš zvyšovat své šance na zdravější těhotenství a zdravější dítě.

V ideálním případě bys měla v těhotenství přestat kouřit bez použití NNT. Zdaleka nejlepší možností je přestat kouřit úplně. Pokud si však myslíš, že NNT potřebuješ, zeptej se svého lékaře nebo zdravotnického pracovníka.

Kojení

Pokud kojíš, měla by ses pokusit přestat kouřit bez NNT. Pokud to však nezvládneš, je pro tebe nejlepší volbou produkt NNT, který se užívá s přestávkami. Měla by ses však poradit se svým lékařem nebo zdravotnickým pracovníkem.

Zdravotní přínosy odvykání

Zdravotní přínosy odvykání

Zdravotní přínosy odvykání pocítíš již během první hodiny. Přečti si, co se stane s tvým tělem, když přestaneš kouřit.

Chemické látky v cigaretách a tvé tělo

Chemické látky v cigaretách a tvé tělo

Cigaretový kouř obsahuje více než 7000 chemických látek, které ovlivňují všechny části tvého těla.